Myslete na podzim! Vyzkoušejte náš zbrusu nový hotel na území lázních Hegykő. Akční nabídka se zaváděcími cenami! Klikněte zde!

Cestovní vyhlídky na rok 2021

15.01.2021

Cestování do Maďarska po Covidu-19...

Byla jsem zvědavá, co si myslí odborník o rozvoji cestovního ruchu v Maďarsku po covidu-19.
Zeptala jsem se praktického specialisty na cestovní ruch Istvána Verese.

KF: Pokud vím, jste v cestovním ruchu téměř 40 let. Máte cenné zkušenosti o příjezdovým cestovním ruchu a o lázních v Maďarsku.

IV: Ano, je to tak. Stále se věnuji turistice.

KF: Jak mohou maďarské hotely a lázně - jak známe maďarskou lázeňskou supervelmoc - prožít ztrátu provozu kvůli covidu-19?

IV: Situace samozřejmě není jednoduchá. Hotely a lázně bojují o život... Provoz je v hotelech minimální nebo přesněji žádný. Lázně jsou úplně uzavřené. Dobrou zprávou však je, že hotely a lázně tento čas využívají k renovaci. Dobrým příkladem toho je řetězec Hunguest Hotels (vždyť sama víte poněvadž zastupujete její zájmy) nebo třeba některé lázně. Příklad: lázně Gyula.

KF: Kdy si myslíte, že v Maďarsku se oživí znovu příjezdový cestovní ruch?

IV: To nemůžeme přesně vědět. Osobně si však myslím, že možná začátkem dubna. Nejhorší scénář je květen-červen.

KF: Myslíte si, že lidé budou mít chuť cestovat?

IV: Jsem přesvědčen, že o cestování bude obrovský zájem. Víte, myslím, že toto je odvětví, které nejdřív zotaví brzy po covidu - 19. Lidé mají hlad po cestování. Samozřejmě to také hodně závisí na finanční situaci lidí. A víme, že to není moc růžové.

KF: Pokud je velký zájem, nemůžeme ani očekávat velké množství nabídek se slevou?

IV: To není jisté. Hotely s větší kapacitou určitě budou nabízet zlevněné pobyty. Ale myslím si, že je i to důležitá "sleva", pokud hotely nepožadují při rezervaci pobytu zálohu - vzhledem k nejisté situaci. Jmenovitě, pokud by byla covidová situace nepříznivá například v červnu (ale nebude), zálohu by museli vracet. A to znamená zbytečné náklady pro poskytovatelů služeb.

KF: Bude dostatek pracovní síly, aby bylo možné začít znovu?

IV: Ano, pracovní síly bude dost. Je také pravda, že mnoho lidí v tomto oboru přišlo o práci. Vláda však podporuje zaměstnavatelů v cestovním ruchu udržení pracovní síly. Situace je pro cestovní kanceláře horší. Zhruba polovina kanceláří v Maďarsku ukončila svou činnost. V současné době jich je sotva dvě stě.

KF: Jste tedy celkově optimista?

IV: Ano, jsem, protože lidé vždy cestovali a budou cestovat.

KF: Co byste poradili těm, kteří navzdory současné situaci plánují pobyt v Maďarsku na jaro nebo léto?

IV: Právě proto, že hotely a lázně očekávají po covidu-19 velký zájem, lze očekávat celkově masívní zájem. Navrhuji všem zájemcům rezervovat ubytování či pobyt co nejdříve, protože v létě může být už pozdě - nebo lépe řečeno, už naprosto nebudou volné místa.

KF: Děkují za rozhovor.

IV: Rádo se stalo.

Rozhovor moderovala: Katka Fodor