Abecední mozaika

Maďarsko země lázní, koní a vína

Obsah článku:
Banky, kreditní karty l Bezpečnost v ulicích l Maďarský jazyk l Muzea l Ochrana přírody l Informace o důležitých telefonních číslech l Spropitné l Svátky l Taxi l Maďarské lázně

 • Banky, kreditní karty, jak platit v Maďarsku
  V Maďarsku je oficiální měnou Forint (HUF). Fillér (halíř) už není v oběhu Mince jsou v hodnotě: 5, 10, 20, 50, 100 a 200 forintů. Bankovky v hodnotě: 500, 1000, 2000, 5000, 10000 a 20000 forintů. Valuty se směňují na místech k tomu oficiálně určených. Doporučujeme však banku OTP Bank, kde se vykupují i české koruny.
  Na některých prodejnách - pokud ceny jsou určené i v Euro a k tomuto přispůsobené i pokladny - lze platit i s Euro (Velké tržnici v Budapešti - Vásárcsarnok, obchody Spar a Interspar, atd.).
  Nejrozšířenější typy kreditních karet - jako MasterCard, Maestro, VISA. K výběru hotovostí je všude dostatek bankomatů. Platit kartou i dnes můžete téměř všude, ale od 1.1.2021 každý obchod operující s pokladnu je povinen přijímat platební karty! V Maďarsku pokladny obchodů a různých prodajen jsou napojené přímo na daňový úřad.
  U plateb s kartou nad 15 000 Ft se vyžaduje PIN.
 • Bezpečnost v ulicích v Maďarsku a v Budapešti
  Turistům můžeme udělit podobné užitečné rady, jaké se v dnešní době zdůrazňují i v souvislosti s mnoha dalšími zeměmi: cestovní a jiné doklady (pas, řidičský a občanský průkaz) stejně tak jako peníze je nejlépe uschovat do pouzdra nebo do tašky, co se dá nosit na krku. Nebude na škodu, dáte-li si úřední dokumenty předem okopírovat a kopie nosíte sebou a originál uložíte jinam - například do hotelového sejfu. Je třeba hovořit zvlášť o bezpečnosti v Budapešti. O hlavním městě lze říct že jde o celkem bezpečným místem - pokud se budete držet podle níže psaných zásad: nikdy nenakupujte parfémy, mobily, atd. od "z tašek prodávajících osob" v centru města, v prostředcích hromadné dopravy nenoste své cennosti v batohu nebo v tašce zavěšené přes rameno, raději mějte tyto věci pokud možno vždy na očích. Pánové pozor - nenaleťte pohledným dámám, které Vás obzvlášť v centru chtějí nalákat do baru na jeden drink - může Vám to stát nepředstavitelně hodně peněz, mezi sebou nikdy nemluvte hlasitě neboť se můžete stát cílem kapsářů, oblíbený rajon kapsářů je tramvaj 4 a 6 - sice soupravy jsou vybavené kamerovým systémem, ale když Vás okradou, to Vám už nepomůže.
 • Maďarský jazyk
  Maďarština, která patří do skupiny ugrofinských jazyků, se podstatně liší od převážné většiny známých evropských jazyků. Speciální maďarská písmena a hlásky: a (výslovností se velmi blíží hlásce o), cs (č), é (výslovností se velmi blíží dlouhému í), gy (ď), ly (j), ny (ň), ö, ő, s (š), sz (s), ty (ť), ü, ű, zs (ž).
 • Muzea v Maďarsku
  V Maďarsku návštěvníky očekává zhruba 1380 veřejných sbírek, muzeí a galerií, z nichž 200 je k nalezení v Budapešti. Muzea jsou otevřena zpravidla v době od úterý do neděle od 10 do 18 hodin.
 • Ochrana přírody v Maďarsku
  Národní parky (NP): Aggteleki Nemzeti Park, Balatonfelvidéki Nemzeti Park, Bükki Nemzeti Park, Duna-Dráva Nemzeti Park, Duna-Ipoly Nemzeti Park, Fertő-Hanság Nemzeti Park, Hortobágyi Nemzeti Park, Kiskunsági Nemzeti Park, Kőrös-Maros Nemzeti Park, Őrségi Nemzeti Park.
  Veřejně přístupné jeskyně: Abaliget: Abaligeti Barlang, Aggtelek-Jósvafő: jeskynní systém Baradla-Barlangrendszer (součást Světového kulturního dědictví UNESCO), Budapest: Pálvölgyi Barlang, Szemlőhegyi Barlang, Budai Várbarlang (na Hradě), Balatonfüred: Lóczy Barlang, Lillafüred: Anna-Barlang, István Barlang, Tapolca: Tavasbarlang (s jezerem) a Léčivá jeskyně (přímý přístup z hotelu Hunguest Hotel Pelion****)
 • Informace o důležitých telefonních číslech - stejné, jako ve státech EU
  Záchranka: 104 (viz též kapitolu o zdravotní péči), policie: 107, hasiči: 105, všeobecné číslo v nouzi 112.
 • Turistické informace o Maďarsku
  Informace a poradenství o turistice v češtině (služba každý den 8-18 hod.)
  +36 30 680-26-26 - jde o První Soukromou Informační službu (PSI), která poskytuje informace zdarma. PSI nedostává finanční podporu od státu či od jiných orgánů.
  Informace poskytuje i e-mailem na adrese katka@a-madarsko.cz v češtině. Okruh informací se týká především turistických informací.
  Poznámka: uvedená číslo je maďarské - platíte za zavolání svému operátorovi nemáte-li jinou smlouvu na mezinárodní volání.
 • Spropitné v Maďarsku
  V Maďarských restauracích obvykle není v ceně jídel a nápojů zahrnut poplatek za obsluhu, bývá tedy dobrým zvykem dát jako spropitné zhruba 10-20% z účtované částky.
 • Svátky a dny pracovního klidu v Maďarsku
  1. leden: Nový rok, 15. březen: Státní svátek, Velikonoce, 1. květen: Svátek práce, Letnice, 20. srpen: Svátek sv. Štěpána a Maďarské ústavy, 23. říjen: Den republiky, 1. listopad: Svátek všech svatých, 25. a 26. prosinec: Svátky vánoční.
 • Taxislužba v Budapešti 
  V Budapešti barva všech taxiku je žlutá.
  V Budapešti od roku 2013 platí jednotná sazba u všech taxi. Nástupní sazba 700, 1 km po Budapešti 300, za 1 min. čekání 75 forintů.
  Byly zrušené veškeré slevy, věrnostní karty, speciální sazby letiště a pod. Nově zavedené sazby platí pro firmy provozující taxislužbu. Cena taxislužeb mimo Budapešti je o něco nižší.
 • Maďarské lázně
  Maďarsko je země lázní a termálních vod. A nejenom horké a léčivé vody nepostrádá Maďarsko, ale stát je velice bohatý i na zásoby sladké vody. Geologové a zahraniční experti předpovídají, že Maďarsko se stane za pár desítek let vývozcem pitné vody.